پاک کردن لکه قهوه

برای نگهداری از فرش و تمیز کردن لکه‌هایی مانند قهوه و چای از روی فرش، اگر زمان زیادی از آن گذشته باشد، کار سختی به نظر می‌رسد.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام آچارباز، اگر فرش شما نفیس بوده و یا رنگی روشن داشته باشد، این خود دغدغه‌ای بزرگ است. تمیز کردن لکه از روی فرش و موکت نیاز به موادی دارد که به بافت آنها آسیب وارد نکند.

همینطور نحوه تمیز کردن فرش و موکت هم باید اصولی انجام شود. لکه قهوه و چای نیز به‌دلیل رنگی که دارند، روی فرش و موکت با ظاهری ناخوشایند نمایان می‌شود.

لکه‌هایی که روی فرش و موکت وجود دارند، دو دسته‌اند. دسته اول آنهایی هستند که قهوه و چای تازه روی فرش و موکت ریخته و هنوز جای آن خشک نشده است. دسته دوم هم لکه‌هایی هستند که مدتی از ایجاد شدن آنها گذشته و خشک شده‌اند.

پاک کردن لکه قهوه با آب و مواد شوینده

بعد از اینکه فجان قهوه و یا چای روی فرش و موکت ریخته شد، اولین اقدامی که باید انجام دهید، این است که یک دستمال نرم و خشک روی لکه قرار داده، پارچه را کمی روی لکه فشار دهید تا تمام رطوبت را به خود جذب کند.

تحت هیچ شرایطی دستمال را روی لکه نکشید. با این کار فقط به پخش شدن بیشتر لکه کمک کرده‌اید.

حال یک حوله پنبه‌ای یا تکه‌ای اسفنج را با آب گرم کمی نمناک کنید و چندین بار روی لکه فشار دهید. آب حلال لکه‌های قهوه و چای است. بعد از کمرنگ شدن لکه، حوله و یا اسفنج را به‌حالت چرخشی روی لکه بکشید. سعی کنید از حاشیه‌های لکه به سمت داخل حرکت کنید که با این کار از پخش شدن لکه جلوگیری می‌شود.

اگر همچنان لکه روی فرش باقی ماند، مقداری مایع ظرفشویی را در آب گرم حل کنید و دستمال را به آن آغشته کرده و روی لکه بکشید. تا زمانی که لکه کامل از بین برود این کار را ادامه دهید. در نهایت با یک دستمال خیس، فرش را تمیز کنید تا اثر ماده شوینده روی فرش نماند.

در این مرحله حتی می‌توانید به‌جای مایع ظرفشویی، از پودر لباسشویی و یا شامپو فرش هم استفاده کنید. فقط دانه‌های پودر را به‌خوبی داخل آب حل کنید که در حین تمیز کردن لکه، دانه‌های پودر داخل الیاف فرش باقی نمانند.

بعد از پایان کار، با پارچه خشک، رطوبت فرش را بگیرید تا بوی نامطبوع از آن خارج نشود. در تمام مراحل کار، از فشار زیاد به الیاف فرش خودداری کنید، زیرا ممکن است با پاک شدن لکه، بافت فرش نیز خراب و پوسیده شود.

 

معجزه ماءالشعیر برای پاک کردن لکه قهوه

شاید باورکردنی نباشد، اما ماءالشعیر هم یک پاک‌کننده قوی برای لکه‌های قهوه و چای از روی فرش و موکت است. مقداری ماءالشعیر را روی فرش بریزید و یا دستمال را به آن آغشته کرده و روی لکه بکشید. این کار را تا زمانی که لکه پاک شود تکرار کنید.

بعد از اینکه لکه پاک شد، با دستمال نمدار فرش را تمیز کرده و با دستمال تمیز خشک کنید.

خواهید دید که با استفاده از ماءالشعیر لکه به بهترین شکل پاک می‌شود.

پاک کردن لکه قهوه با سرکه سفید

یکی دیگر از راه‌های پاک کردن لکه قهوه و چای از روی فرش و موکت، استفاده از محلول ترکیبی سرکه سفید، مایع ظرفشویی و آب ولرم است. 5 قاشق غذاخوری سرکه سفید را با یک قاشق مایع ظرفشویی و نصف لیوان آن ولرم مخلوط کنید و دستمال را به این محلول آغشته کرده و روی لکه بکشید.

بعد از پاک شدن لکه، با پارچه خیس روی لکه بکشید تا مواد پاک‌کننده از روی آن تمیز شوند. در نهایت هم با پارچه‌ای خشک، محل لکه را خشک کنید.

پودر ذرت، پاک‌ کننده قوی لکه قهوه و چای

گاهی لکه قهوه و چای، خشک و قدیمی شده و به‌راحتی پاک نمی‌شود. برای تمیز کردن این لکه‌ها، ابتدا کمی آب روی لکه اسپری کنید و دستمالی روی آن فشار دهید. این کار را چندین بار تکرار کنید تا لکه خیس شده، و اثر آن جذب دستمال شود.

سپس براساس ابعاد لکه، کمی سرکه را با پودر ذرت مخلوط کنید و ترکیب به‌دست آمده را روی محل لکه بریزید. لکه‌ی روی فرش، جذب این ترکیب شده و از بین خواهد رفت.

در پایان کار، مانند مراحل قبل، با دستمال نمدار و دستمال خشک، فرش را تمیز کنید.

ehsanfadakar
ارسال دیدگاه