فرش پشمی ( شگی )

همه چیز درباره فرش پشمی

پشم از پر کاربرد ترین الیاف ها می‌باشد که فرش های بسیار زیبا و متنوعی از این جنس تولید می‌شود. در ساختار فرش های پشمی از پشم طبیعی که همان پشم گوسفندان است استفاده می‌شود، فرش های پشمی دو نوع ماشینی و دست‌باف دارد. نکته ی مثبتی که بسیار به چشم می‌آید این است که این نوع فرش ها برای سلامتی انسان خطر ، حساسیت و آلرژی ایجاد نمی‌کند . در ادامه جهت آشنایی کامل با فرش پشمی همراه ما باشید.

دسته بندی فرش های پشمی

پشم لیفی با قابلیت ارتجاعی می‌باشد که در لباس ها ، فرش ، پتوها و دیگرمحصولات نساجی کاربرد عملی دارد. نقطه تفاوت موارد متنوع پشم از سایر الیاف فروموج طبیعی است که در پشم موجود وجود دارد و به آن قابلیت الاستیسیته بالا ، حجیم بودن ، نمدی شدن می بخشد. همچینین چسبندگی داخلی الیاف که ناشی از ساختار فلسی شکل آن است سبب نمدی شدن پشم می شود.

فرش های  پشمی از ترکیب سه نوع نخ بافته می‌شوند. که نخ های تار، پود ، خاب یا پرز را در بر میگیرد.

جنس نخ تار فرش پشمی صد در صد پنبه می‌باشد.نخ پود این فرش ها هم صد در صد جوت و یا کنف است. نخ خاب نیز در فرش‌های پشمی، پشم خالص است . همچنین الیاف فرش های پشمی ضد بید می باشند. اگر بخواهیم فرش های پشمی را دسته بندی کنیم به گروه های فرش تمام پشم و فرش کرک تقسیم می‌کنیم‌.

 

فرش های پشمی در انواع مختلفی تولید می شوند

 

• فرش های تمام پشم:

رجشمار این نوع فرش های پشمی کمتر از ۴۰ می‌‌باشد همچنین اگر تمام تار و پود و نخ خاب فرش از پشم باشد به آن فرش تمام پشم می گویند.

 

• فرش های کرک:

جنس چله‌ی این نوع فرش های کرکی از جنس ابریشم و یا پنبه می‌باشد. و رجشمار این فرش های پشمی بین ۴۰ تا ۵۰ است. نخ خاب این فرش‌ها هم از پشم گوسفندان است.

 

ویژگی فرش های پشمی

طرح و رنگ قالی های پشمی، این فرش  ها را از دیگر فرش‌های ماشینی جدا می‌سازد. رنگ و لعاب فرش های پشمی چنان است که قالی را بسیار شاد تر و جذاب تر از فرش های ماشینی دیگر نشان می‌دهد ، علاوه بر این ، این فرش های پشمی مشابه نوع دستبافت خود هستند.

 

از نظر دوام، مقاومت این فرش‌ها به گونه ای است که برای انتخاب و استفاده چندین ساله بهترین مورد انتخابی هستند. در زندگی های آپارتمانی نگهداری فرش های دستباف به صورت طبیعی سخت تر از فرش های ماشینی است. زیرا که این فرش ها آسیب پذیر تر هستند و همچنین در مکان هایی که رفت و آمد زیاد است بهتر است که مورد استفاده قرار نگیرد و فرش های ماشینی جایگزین آن شوند. امروزه به دلیل قیمت مناسب و تنوع رنگ و طراحی هایی با تنوع بالا ، از فرش های ماشینی بیشتر از فرش های دستباف استفاده میشود.

 

فرش های ماشینی پشمی

گران ‌قیمت ترین نوع فرش ماشینی ، فرش های پشمی هستند که به دلیل نوع تار و پود خالص آن همچنین یکدستی و کیفیت بالا، این فرش ها را به درجه خاصی در نگاه مردم تبدیل کرده است . فرش های پشمی  الیاف کوتاه و نقش های ریز و ظریف و دوام بالاتری نسبت به سایر فرش های ماشینی دارند. فرش های ماشینی پشمی نرمی و لطافت زیادی دارند ، طول عمر این فرش ها نسبت به دیگر فرش های ماشینی بالاتر است، در برابر پا خوردگی و برگشت پذیری مقاوم اند، در مقابل حرارت آتش هم دوام می‌آوردند ، بهترین عایق در برابر سرما و گرما هستند و همچنین ضد لک می‌باشند و در صورت برخورد و نشستن گرد و غبار و لک بر روی آن ها به راحتی تمیز می‌شوند.

 

نقص های فرش ماشینی پشمی

هنگام خرید و انتخاب فرش های ماشینی پشمی باید توجه کرد که نقصانی چون: رفوی قابل‌رویت، تاب خوردگی،پارگی نخ تار یا پود، پشت ریختگی ، شکستگی و نقص در نقشه، عدم یکنواختی در تراش و رنگ قالی در ساختار فرش وجود نداشته باشد‌. علاوه بر این ها باید بررسی کرد ‌که چسب مصرف‌شده در پشت قالی دچار سوختگی یا تغییر رنگ نشده باشد و این چسب نباید از پنج درصد وزنی بیشتر شود.

 

یکی از نکات حائز اهمیت دیگر این است که فرش وزن مناسب باشد و بیش از حد سنگین به حساب نیاید.

 

علاوه بر این، شناخت الیاف های مورد استفاده در فرش های ماشینی پشمی هم بسیار مهم است. زیرا در صورت مرغوب نبودن الیاف، ممکن است استفاده از قالی آلرژی و حساسیت های پوستی را به همراه داشته باشد .

 

فرش‌های پشمی مدرن

در عصر مدرن امروزی و در کنار طرح های سنتی فرش‌های ماشینی پشمی طرح های مدرن هم با تولید می رسند. فرش های پشمی مدرن را با در نظر گرفتن  مدل وسایل خانه ، نوع دکوراسیون و جهت ایجاد فضای گرم ، در منزل به کار می‌برند. فرش های پشمی دارای تنوع رنگ هستند و به راحتی میتوان آن ها را با دکوراسیون خانه هماهنگ کرد.

 

 

فرش‌های پشمی مدرن هم مانند فرش‌های اکریلیک ، دارای ابعاد و اشکال متنوع و مختلفی هستند که این مجموعه ، طرح های مربع، مستطیل، دایره و بیضی را در بر میگرد. همچنین فرش های مدرن پشمی دارای طرح های هندسی، سنتی، گل برجسته و … می باشند.

 

 

ساختار فرش های پشمی

علاوه بر نخ‌های تار و پود و خاب نخ های دیگری هم در ساختار این فرش ها استفاده میشود اما بیشترین کاربرد را همان نخ‌های تار و پود و خاب دارند.

در تمام فرش ها نخ تار و پود از جنس‌های پنبه، پلی‌استر و جوت هستند. اما جنس نخ خاب یا پرز در فرش ها متفاوت است .نخ خاب یا پرز همان نخی ست که در ظاهر فرش به چشم می‌خورد   و جدا سازی آن ها در چهار گروه : اکریلیک ، پشمی ،پلی استر و پلی پروپیلن دسته بندی می‌شود.

 


فرش پشمی تمام پشم با تار و پود پنبه

 

در فرش پشم از الیاف طبیعی پشم استفاده می‌شود و این نوع پشم به گونه ای است که با الیاف مصنوعی چون: اکریلیک، پلی‌استر، پلی‌پروپیلن و نایلون قابل‌مقایسه نیست.

فرش های پشمی اکثرا بسیار ریز بافت می‌باشند و همچنین ارزش هنری زیاد هم دارند . پشم مناسب برای قالی‌بافی ضخامتی در حدود ۳۰ الی ۴۰ میکرون دارد و از آن برای پرز و گوشت فرش ، شیرازه فرش و در اقوامی مانند قشقایی ، بلوچ و ترک برای تار پود نیز نیز مصرف می‌شود .

 

ehsanfadakar
ارسال دیدگاه