تشخیص فرش ۱۰۰ % با نخ اکریلیک

اکریلیک چیست؟

نخ  اکریليک الیافی مصنوعی هستند که از پلیمری به نام پلی اکریلو نیتریل با حداقل مولکولی در حدود ۱۹۰۰ مونومر واحد ساخته شده است.در ایالات متحده به پلیمری که حداقل ۸۵% ان پلیمر اکریلو نیتریل باشدنخ  اکریليک  گفته می شود.

الیافنخ  اکریليک  سبک،گرم و حالتی شبیه به پشم دارد. همچنین زمانی کهنخ  اکریليک  بر روی پایه اصلی و کوتاه دستگاه ریسیده شود می تواند خاصیتی شبیه پنبه داشته باشد. برخی از اکریلیک ها به صورت رنگی یا رنگدانه تولید می شوند و برخی به صورت اکرو) در غیر اینصورت به” صورت طبیعی” یا” سفید خام “یا “رنگ نشده” تولید می شوند.
اکریلیک به خوبی رنگ پذیر است، قابلیت شست و شو دارد و به طور کلی خاصیت ضد حساسیت دارد. کاربرد نهایی ان در جوراب، دستکش، روسری، ژاکت، پارچه تزئینی منزل و سایبان (چادر) می باشد. قیمت این الیاف نسبت به الیاف طبیعی بسیار ارزان می باشد.
اکریلیک نسبت به بید، روغن، چربی، مواد شیمیایی و  نور خوشید مقاوم است. هر چند حالت استاتیک و پرزدار بودن ان می تواند مشکل پارچه های آن باشد.

۷ نکته برای تشخیص نخ اکریلیک

فرشاکریلیک نسبت به پلي استر نرم تر/ لطيف تر و روشنتر است

در حين لمس کردن و دست کشيدن دست به راحتي از روي فرش سر ميخورد و چسبندگي احساس نميشود .

 نخ  اکریليک  در حين دست کشيدن از زير دست دانه دانه رد شده و داخل
هم کلاف نميشود .

نخ  اکریليک  اصلا بوي پلاستيک ومواد نفتي نميدهد .

مقاومت بالا در برابر پا خور شدن و برگشت پذيري فوق العاده

مقاومت بسيار بالا در برابر حرارتهاي غير مستقيم ( قابلمه داغ / اتوي داغ / کتري داغ )را دارد.

رنگها شاد زنده و شفاف دارد

چنانچه هر يک از موارد بالا را در فرش ملاحضه نکرديد و فرش زبري , سفتي , و رنگهاي غبار گرفته داشت قطعا جنس پلي استر بوده و چه از لحاظ کيفي و چه از لحاظ قيمت با نخ  اکریليک  قابل مقايسه نميباشد.

فرش ماشینی ابریشم
فرش های ماشینی ابریشم همان قالی های بافته شده با الیاف مصنوعی پلی استر هستند . الیاف پلی استر را به دلیل شفافیت و براق بودن به عنوان ابریشم مصنوعی می شناسند و به همین علت فرش های بافته شده با این الیاف را فرش های ابریشم گونه یا ابریشم نیز معرفی می کنند . این دست محصولات از جنس مرغوبی برخوردارند که نسبت به الیاف اکریلیک دارای مزایای کمتری می باشد ولی به دلیل خود کفایی ایران در تولید این الیاف و وجود مواد اولیه آن در کشور ، دسترسی به آن بسیار راح و آسان است و این دلیل قیمت بسیار پایین این الیاف نسبت به دیگر الیاف بافت قالی ماشینی می باشد . در زیر چند نمونه از مزایای این الیاف عنوان شده است تا شما راحت تر با خصوصیات فرش ابریشم آشنایی پیدا کنید :
–    دارای چگالی برابر با پشم
–    نسبت به پنبه ، ویسکوز سبک تر ولی نسبت به اکریلیک ، نایلون و پلی پروپیلن سنگین تر است .
–    برخورداری از استحکام نسبتا خوب
–    ازدیاد طول تا حد پارگی متوسط
–    جذب رطوبت پایین
–    شفاف و براق
–    مقاوم در برابر نور
–    قیمت ارزان
–    عدم وجود مشکلات زیست محیطی و بهداشتی در این الیاف
الیاف پلی استر از بازگشت پذیری خوبی برخوردار نیستند و به همین دلیل تولید کنندگان در صدد رفع این مشکل بر آمده اند به این صورت که ارتفاع نخ خاب در فرش ابریشم گونه بافته شده با الیاف پلی استر را حداکثر تا شش میلی متر در نظر بگیرند و یا اینکه با اعمال تغییراتی بر روی ساختار نخ بتوانند این مشکل را بهبود بخشند . تولید نسبتا بالای این الیاف در شهر هایی چون تهران ، اصفهان ، یزد ، قزوین ، قم ، کاشان ، دلیجان و بوشهر باعث شده است ایران در تامین الیاف پلی استر و صادرات آن به کشور های دیگر غنی باشد و این می تواند نتایج بسیار خوبی برای اقتصاد ایران در صادرات ایجاد نماید .

 

 

تفاوت فرش اکریلیک با فرش ماشینی ابریشم

با توجه به توضیحات بالا می توان دریافت که محصولات اکریلیک نسبت به پلی استر یا همان فرش ابریشم از مزایا و کیفیت بالاتری برخودارند ولی از لحاظ قیمت به دلیل کمبود مواد اولیه اکریلیک در ایران ، نخ اکرولیک گران تر از پلی استر است ولی در اکثر کارخانجات فرش بافی از این الیاف با توجه به قیمت بالای آن برای تولید فرش های ماشینی استفاده می شود زیرا محصول آن یک فرش درجه یک است که خواستار زیادی دارد و برای پایین آوردن قیمت ها نیز سیاست هایی به کار گرفته اند که در عرضه فرش قیمت مناسب بسیار موفقیت آمیز بوده است .
تفاوت قیمت فرش آکریلیک با قیمت فرش ماشینی ابریشم
فرش های بافته شده با الیاف نایاب و گران اکریلیک مشخصا دارای قیمت گران تری هم هستند به صورتی که فرش های اکریلیک را می توان جزء گران ترین فرش های ماشینی دانست ولی از کیفیت و مرغوبیت بالای این الیاف نمی توان چشم پوشی کرد . هم چنین الیاف در دسترس و ارزان قیمت پلی استر که نسبت به آکرولیک از کیفیت پایین تری برخوردارند ، قیمت کمتری هم دارند و باعث کاهش قیمت فرش ابریشم ماشینی می شود . سرای فرش ایران دارای محصولات درجه یک اکریلیک است که برای پایین آوردن قیمت فرش های اکریلیک خود تمهیداتی چون حذف واسطه ها و فروش مستقیم فرش از کارخانه خود به صورت حضوری و غیر حضوری همراه با ارسال رایگان آن ها به دری منزل مشتری اندیشیده است و مدیران فروشگاه فرش کارپت با پیاده سازی این سیاست ها در فروش فرش های ماشینی خود به یکی از بهترین مرکز خرید فرش ماشینی اکریلیک در بین عموم تبدیل شده است .

ehsanfadakar
ارسال دیدگاه