آموزش رنگ کردن فرش های کهنه

آموزش رنگ کردن فرش های کهنه

فرش یکی از عناصر اصلی در دکوراسیون محسوب می شود که به خصوص برای ما ایرانیان اهمیت بسیار زیادی دارد. اما گاهی اوقات فرش هایمان کهنه و قدیمی شده اند و ترجیح می دهیم که دور از چشم نگهشان داریم. موضوعی که می خواهم در این مطلب با شما به اشتراک بگذارم این است که به جای پرداخت هزینه های زیاد و خرید فرش نو، می توانید همان فرش های قدیمی را دوباره رنگ آمیزی کرده و متناسب با دکوراسیون امروزتان از آن ها استفاده نمایید. این کار هزینه بسیار کمی در برداشته و فقط کافی است خلاقیت را چاشنی کار کنید.

رنگ آمیزی فرش شماره 1
قبل از شروع کار باید به نوع فرش دقت داشته باشید زیرا ممکن است به دلیل جنس و بافت قابلیت رنگ شدن نداشته باشد. برای شروع کار، باید طرح و نقش مورد نظرتان را انتخاب کرده و آن را به صورت یک شابلون با کاغذ دربیاورید. نکته ای که در این مرحله باید مد نظر داشته باشید این است که نقش ها را متناسب با اندازه طول و عرش فرش انتخاب نمایید تا در لبه های فرش نیز یک طرح کامل داشته باشید.
در مرحله بعدی با یک مداد نقش شابلون را روی فرش کشیده و سپس آن را از روی فرش بردارید. حال با رنگ مورد نظرتان نقش های کشیده را رنگ آمیزی کنید. بهتر است برای این کار از رنگ آکرلیک استفاده نموده و رنگ آمیزی را دوبار انجام دهید.در مرحله آخر اجازه دهید رنگ ها خشک شده و با سمباده برقی روی آن بکشید تا کمی از حالت زبری و خشن بودن خارج شده و نرم شود. بعد از آن می توانید به راحتی با جاروبرقی فرش را تمییز نمایید.

رنگ آمیزی فرش شماره 2
برای این فرش یک روش دیگر رنگ آمیزی اما با همان رنگ آکرلیک استفاده شده است. به این صورت که شما ابتدا وسط فرش را پیدا کرده و سپس با کمک مداد و خط کش طرح زیگزاگ موردنظرتان را روی فرش بکشید. چسب های پهن در این کار می توانند کمک زیادی به شما کرده و خطوط صاف تری را در اختیارتان بگذارند.بعد از آن که رنگ آمیزی را با رنگ های مورد علاقه تان به اتمام رساندید، چسب را نیز جدا کرده تا کل کار مشخص شود. توجه داشته باشید که در انتخاب رنگ ها هم می توانید از رنگ های مکمل مانند نمونه بالا استفاده کرده و هم می توانید از یک رنگ با تنالیته های روشن تر و تیره تر بهره بگیرید.

 

ehsanfadakar
ارسال دیدگاه